Til hovedsiden
  Vi gir deg lokalnytt!  fredag 24. mai 2013
Send oss dine tips!
 

  FØRSTESIDEN

   NYTT


Nyheter
Sport
Kultur
Lokale
Forsvar
Leder
Reportasje
Bil og motor
Finn nyhet:

   AKTUELT
Været
Si din meining (SMS)
Fotoarkiv
 
   MARKEDSPLASSEN
Send inn annonse
Send inn bursdagshilsen

   NYE TROMS
Annonser
Ansatte
Kontakt
Om Nye Troms
 
Tegn abonnement!

   ANNET
Lenker
Tips oss
   
  Utviklet av InBusiness AS


Nå skal bardudølene forskes på
Grete Furu,  24.01.08

BARDU: Når den lille manns og kvinnes stemme fram i demokratiet? Eller stenger politikernes arbeidsmåte folket ute fra beslutningstakerne?

FORSKER PÅ OSS: Førsteamanuensis Hilde Bjørnå er godt i gang med å intervjue bardupolitikerne. Er de åpne for den vanlige mann og kvinnes innspill? er et av spørsmålene undersøkelsen vil gi svar på.
Førsteamanuensis Hilde Bjørnå ved Universitetet i Tromsø jobber med å finne svar på dette. Hun har tidligere hatt et lignende prosjekt i Lyngen og Kåfjord der hun har sett på kommunens budsjettdiskusjoner og utviklingsstrategier.
Nå utvides undersøkelsen til også å omfatte Bardu.

– Hvordan klarer kommunen å beholde ansvaret for prosjekter de har vedtatt, og så satt ut til andre å utføre? Jobber Bardu kommune på en inkluderende måte? Får folk komme fram med sine ideer, og blir de hørt? Dette er interessante ting vi håper å finne svar på når vi blir ferdige, sier forsker Hilde Bjørnå.

Bjørnå har allerede intervjuet ordfører Oddvar Bjørnsen. Resten av formannskapet og kommunestyret står også for tur. Deretter skal forskeren også intervjue deler av næringslivet.
Alt dette for å få en oversikt over hva som skjer i kommunen på feltene næringsliv, fritid og velferdstilbud.

– Vi ser på de investeringer som gjøres og hvilke strategier og nettverk politikerne bruker forut for sine beslutninger. Og i hvor stor grad politikerne bruker sine private nettverk i disse prosessene, sier Bjørnå som også har med seg Nils Aarsæther i arbeidet med studien.
Forskerne har valgt å ta med Bardu kommune i sin undersøkelse fordi den er på mange måter i en særstilling i Nord-Norge. Den kan, i motsetning til de aller fleste andre, betegnes som en rik kommune.


Tips en venn om denne nyheten.
Til:    Fra:   

« Tilbake


 MENINGSMÅLING

Ekstrem vårflom har igjen ført til store ødeleggelser i landet vårt. Tror du det skyldes menneskeskapt klimaendring?
Ja
Nei
Svar til nå: 15
Ja: 20.00%
Nei: 80.00%