Til hovedsiden
  Vi gir deg lokalnytt!  torsdag 09. sep 2010
Send oss dine tips!
 

  FØRSTESIDEN

   NYTT


Nyheter
Sport
Kultur
Lokale
Forsvar
Leder
Reportasje
Ytringer
Finn nyhet:

   AKTUELT
Været
Web-TV
Si din meining (SMS)
Fotoarkiv
 
   MARKEDSPLASSEN
Send inn annonse
Send inn bursdagshilsen

   NYE TROMS
Annonser
Ansatte
Kontakt
Om Nye Troms
 
Tegn abonnement!

   ANNET
Lenker
Tips oss
   
  Utviklet av InBusiness AS


Fikk testet ut fartsegenskapene

Av Ivar Løvland
,  08.02.10


STEILIA: De fikk testet egne fartsressurser, kretsens unge alpintalenter. I går var nærmere 50 av dem samlet i Steilia der fart på skiene hadde første prioritet.

SAMLET: Alpintalentene fra 10 til 16 år i nord er samlet i Bardu til fartstrening og renn i Steilia.
– Å få trene spesifikk på fart gjør at man blir mye tryggere i disiplinen, sier Eline Dybdal og Guro Bell Pedersen.
14-åringene fra Bardu satser på å komme seg til årets hovedlandsrenn, der Super-G er blant disiplinene som skal kjøres. I fjor var Guro best i nettopp den, med sin 7. plass.
– Men i år har Eline kommet veldig mye bedre med. Det er godt å pes på treningene. Da må jeg være skjerpet hele tida, sier Guro.
Lagvenninna parerer og er klar på at Guro ikke har slakket opp i forhold til det hun leverte i forrige sesong.
– Guro kjører knallbra, konstaterer Eline.

Flyttet fra Harstad
Egentlig skulle fartshelga vært i Harstad disse dagene, men forholdene der tillot ikke noen alpinister i bakken. I stedet startet alpinistene ei langhelg med fokus på fart i Steilia. I går og i dag trener de, mens de i morgen kjører konkurranse i bakken. Den inngår i trippelen av konkurranser som avgjør hvem av alpinistene som får sjansen fra kretsen til hovedlandsrennet for 14-15-åringer i Hafjell og landsfinalen for 12-13-åringer på Oppdal. Begge konkurransene går i neste måned.

Flere moment
Under treningene i Steilia i går ble det vektlagt flere momenter innen fartskjøring. Hopp, sving, kompresjon, demping av kuler og terreng og glid.
– Vi kjører hvert moment hver for seg, slik at de blir trygge. På den måten bygger vi opp mestringsfølelsen hver for seg, og bygger det opp til ei løype til slutt, sier trener Ulf Ove Karlsen.

Stor utvikling
I morgen setter ungdommene ned det 1260 meter lange Super-G-løypa i Steilia.
– Å kunne kjøre renn her hjemme er bare en fordel. Vi kjenner bakken godt, sier Eline og Guro.
Trener Karlsen ser stor utvikling på hver enkelt etter noen skikkelige fartsøkter med bevisste mål.
– Over ei slik langhelg er det ei enorm utvikling, sier han.
At det ikke er mer fartstrening rundt om, beklager han.
– Det krever mer for å legge til rette for slik trening. Det skal til mer organisering, kunnskap, sikring og ikke minst bedre anlegg, sier Karlsen.
Målet hans er at ungene skal tørre mer og jakte enda mer fart i de andre disiplinene.
– Når de synes at det går for sakte i storslalåm, da har vi lyktes, ler treneren.

Les mer i Nye Troms 6. februar.


Tips en venn om denne nyheten.
Til:    Fra:   

« Tilbake


 MENINGSMÅLING

Er bygdedyret sterkt der du bor?
Ja
Nei
Svar til nå: 309
Ja: 56.63%
Nei: 43.37%